
Jeanette Johansson Wandell, en del av coachtrion för U18 herrarna i distrikslaget.
Vi är mycket glada att presentera Jeanette Johansson Wandell som en del av coachtrion för U18 herrarna i distrikslaget. Jeanette, som idag är aktiv tränare i Södertälje Basketbollklubb, har lång erfarenhet och en gedigen bakgrund inom basketen.
Hur började din coachresa och vart?
Mellan mitt freshman och sophmore year på college var jag hemma i Södertälje Basketbollklubb på sommarlovet. Min gamla coach och mentor Benny Johansson fråga mig om jag kunde ta teknikträningen för F91 varje morgon. Det var ett gäng med sjövilda tjejer och jag var helt fast.
Svårt att sätta fingret på exakt vad men om jag ska välja ett ord/koncept så är det ”spelarutveckling”! Spelarutveckling blev snabbt min passion – att forma spelarnas tankesätt, självförtroende och mentalitet. Oavsett om det varit smurfbasket, D3 Sthlm-lag eller ungdomslandslag har utvecklingen av spelare alltid varit mitt driv. Det handlar inte bara om basket utan om att hjälpa individer växa, både på och utanför planen.
Vad innebär ledarskap för dig, och hur ser du på din roll som förebild för spelarna i distriktslaget?
Ledarskap handlar om lojalitet och att alltid finnas där för mina spelare. Lojalitet skapar tillit och trygghet – grunden för att ett lag ska kunna växa och prestera tillsammans. Jag vill visa att drömmar utan självdisciplin är fantasier, men med hårt arbete blir de verklighet. Jag står inte bara och säger det framför grabbarna – jag kommer jobba för dem också. För mig är allas resa viktig, och mitt mål är att guida varje spelare att hitta sitt unika värde. Grabbarna i distriktslaget ska få med sig erfarenhet, kunskap, träning och ett nätverk som hjälper dem framåt i karriären – och jag kommer göra allt för att garantera det.
Vilka är de viktigaste värderingarna eller principerna som du vill förmedla till laget och spelarna under satsningen?
Motgångar är inte våra fiender – de är smedjan där vi härdas och blir starkare.
Självdisciplin är ingen medfödd gåva; det är en färdighet vi formar, sida vid sida, och hjälper varandra att vässa.
Aggressivitet är inte en svaghet, utan vår kraft – vi har kontroll över den och vi möter allt som står i vår väg. Det är vår gemensamma signatur, elden som brinner i oss och särskiljer oss från mängden.
”Lagom” vinner inte mästerskap.
Vilka mål har du som coach för distriktslaget, både på kort och lång sikt?
På kort sikt vill jag skapa en grupp där varje spelare känner att de får ut maximalt av sin resa med distriktslaget. Jag vill ge dem utrymme att uttrycka sin kreativitet på planen och fylla deras verktygslåda med färdigheter och insikter som bär dem framåt. Vi ska bli ett lag som spelar med hjärta, integritet och tillsammans, där varje spelare känner sig som en ovärderlig del av helheten och bidrar på sitt unika sätt.
På lång sikt vill jag inspirera fler spelare att våga ta det där extra steget och skapa en kultur som lever vidare. Stockholm distriktet är för mig basketens hjärta i Sverige, och jag är stolt och tacksam över att få vara en del av det. Mitt mål är att forma spelare som inte bara är redo för nästa nivå i sin karriär, utan också växer mentalt och som individer.
Vad ser du mest fram emot med att få vara en del av den här satsningen, och vad hoppas du att både du och spelarna ska ta med er från upplevelsen?
Jag ser fram emot att få dyka djupare in i potentialen hos de här lirarna jag följt i Stockholmserien, Södertälje Open och USM. Det kliar i coach-genen att få fram ännu mer basketglädje – att utmana dem i situationer som stärker deras atletiska förmågor och målsättningar. Många har i år tagit stora kliv framåt, och jag ser särskilt fram emot att se våra ”late bloomers” överraska. Det är en otrolig känsla att få vara en del av deras resa och se dem växa med varje steg.
